banner4.png

→ Fester und Feiern

Fêtes et cérémonies

Februar:

  • Sonndeg ëm Blasiusdag: Kleng Kiermes zu Nacher (Viirowend)
  • Sonndeg ëm de 14. Februar:
    • Kiermes zu Lëltz (Viirowend)
    • Vältesdag zu Boukels

März:

  • Sonndes ëm den 1. März: Albinus- an Celsusfeier zu Noutem
  • 2. Freideg an der Fastenzäit: Kräizfreideg zu Géisdref
  • Freideg virum Pällemsonndeg: Hongrige Freideg zu Baschelt
  • Sonndeg ëm den 19. März:
    • Jousefsdag
    • Kleng Kiermes zu Eschdöerf (Jousefsbrudderschaft)

Abrëll:

  • Grengendonneschdeg, Karfreideg, Ouschternuecht: spezielle Masseprogramm
  • Leschte Sonndeg am Abrëll: Hl. Markus, Kiermes zu Ningsen (Viirowend)
  • 1. Samsdeg no Ouschteren: 1. Hl. Kommioun zu Bauschelt oder Harel
  • 1. Sonndeg no Ouschteren: 1. Hl. Kommioun zu Eschdöerf oder Heischent
  • 2. Sonndeg no Ouschteren: 1. Hl. Kommioun zu Dol oder Géisdref

Mee:

  • Samsdeg um Ufank vun der Octave: Muttergottesandacht zu Baschelt
  • 2. Donneschdeg an der Octave: Pilgerdag vum Dekanat
  • 1. Sonndeg am Mee - Auffindung des Kreuzes:
    • Kiermes zu Dol
    • Kiermes zu Baschelt
    • Kleng Kiermes Esch/Sauer
  • 2. Sonndeg am Mee:     
    • Kiermes zu Bauschelt
    • Kiermes zu Nacher (Viirowend)
  • 3. Sonndeg am Mee: Kiermes zu Tarchamps
  • Méindes viru Christi Himmelfahrt: Bittprëssioun zu Eschdöerf
  • Dënstes viru Christi Himmelfahrt: Bittprëssioun zu Heischent
  • Mëttwochs viru Christi Himmelfahrt: Bittprëssioun Géisdref op Boukels
  • Christi Himmelfahrt: Sakramentsprëssiou zu Eschdöerf
  • Sonndeg tëscht Christi Himmelfahrt a Päischten: Kiermes zu Toodler
  • Päischten: Kiermes zu Kaunref (Viirowend)
  • Päischten: Willibrordusfeier zu Toodler
  • Päischtméindeg: Pirminusfeier zu Kaunref

Juni:

  • Ufank Juni: Herz-Jesu Fest zu Bauschelt
  • 2. Sonndeg no Päischten: Härläichendag: Sakramentsprëssioun zu Heischent
  • Sakarmentsprëssioun zu Bauschelt
  • Dräifaltegkeetssonndeg:
    • Kiermes zu Boukels (Viirowend)
    • Kiermes zu Syr

Juli:

  • 1. Sonndeg nom 29. Juni: Mass bei der Fatima-Kapell zu Harel
  • Ufanks Juli: Hl. Donatus – Donatiprëssioun zu Heischent
  • 2. Samsdeg am Juli: Pilgerfahrt op St Hubert - Syr
  • 2. Sonndeg am Juli:
    • Celsus-Feier am Heischtergronn
    • Wisefest Guide a Scouten St Pirmin vum Séi
    • Donatiprëssioun zu Mecher oder Béiwen
  • 3. Sonndeg am Juli: Madeléinendag um Pirmin

August:

  • 1. Sonndeg am August: Hl. Petrus in Ketten – Kiermes zu Heischent
  • 15. August:
    • Maria-Himmelfahrt
      • Krautwëschdag zu Nacher
      • Mass zu Béiwen um Hareler Bierg (Viirowend)
      • Sakramentsprëssioun zu Toodler
      • Liichterprëssioun zu Esch/Sauer
  • Sonndeg nom 15. August: Hl. Rochus:
    • Kiermes zu Ënsber (Viirowend)
    • Rochusfeier zu Syr
  • Sonndeg nom 20. August: Kiermes zu Béiwen
  • Leschte Sonndeg am August: Hl. Helena – Kiermes zu Eschdöerf

September:

  • 1. Sonndeg am September: Kiermes zu Léifreg (Viirowend)
  • Sonndeg nom 8. September: Mariä Geburt – Kiermes zu Esch/Sauer
  • 2. Sonndeg am September:    
    • Kiermes zu Géisdref
    • Kiermes zu Noutem (Viirowend)
  • Mëtt September: Schmäerzensmamm – Prëssioun op Baschelt
  • 3. Sonndeg am September: Kiermes zu Mecher
  • Leschte Sonndeg am September: Kiermes am Heischtergronn

Oktober:

  • Ufank Oktober: Gebiedswoch vum Porverband
  • 1. Sonndeg am Oktober:
    • Kiermes zu Harel
    • Kiermes zu Mëtscheed
  • 2. Sonndeg am Oktober: Kiermes zu Bitscht
  • Sonndeg ëm den 21. Oktober: Al Kiermes zu Baschelt

November:

  • Allehellgen/Allerséilen: spezielle Masseprogramm
  • 1. Sonndeg am November: Kleng Kiermes zu Kaunref

Dezember:

  • 1. Sonndeg am Dezember – Bärbelendag:     
    • Barbarafeier zu Heischent
    • Barbarafeier zu Bauschelt
  • 24. Dezember: Hl. Owend  spezielle Masseprogramm

Fester und Feiern

Février:

  • Dimanche autour Saint Blase : Petite kermesse à Nocher
  • Dimanche autour du 14 février :
    • Kermesse à Lultzhausen
    • Saint Valentin à Bockholtz

Mars:

  • Dimanche autour du 1 mars: Fête d’Albinus et Celsus à Nothum
  • 2ème Vendredi du Carême : Fête de la Sainte Croix à Goesdorf
  • Vendredi précédant le Dimanche des Rameaux : Vendredi du jeûne à Baschleiden.
  • Dimanche autour du 19 mars :
    • La Saint Joseph
    • Petite kermesse à Eschdorf  (Confrérie de Saint Joseph)

Avril:

  • Jeudi Saint, Vendredi Saint et la Nuit de Pâques (Samedi soir) - Voir le programme des Messes sur le bulletin paroissial
  • Dernier Dimanche du mois d’avril : Fête de Saint-Marc à Neunhausen
  • 1er Samedi après Pâques : 1ère Communions à Boulaide ou Harlange
  • 1er Dimanche après Pâques : 1ère Communions à Eschdorf ou Heiderscheid
  • 2ème Dimanche après Pâques : 1ère Communions à Dahl ou Goesdorf

Mai:

  • Samedi au début de l’Octave : Veillée mariale à Bauschleiden
  • 2ème Jeudi de l’Octave : Journée de pèlerinage du Décanat
  • 1er Dimanche du mois de mai:
    • Kermesse à Dahl
    • Kermesse à Baschleiden
    • Petite Kermesse à Esch-sur-Sûre
  • 2ème Dimanche du mois de mai :
    • Kermesse à Boulaide
    • Kermesse à Nocher
  • 3ème Dimanche du mois de mai : Kermesse à Tarchamps.
  • Lundi précédant l’Ascension : Procession de prière à Eschdorf
  • Mardi précédant l’Ascension - Procession de prière à Heiderscheid
  • Mercredi précédant l’Ascension - Procession de prière de Goesdorf à Bockholz
  • Ascension - Procession avec le Saint Sacrement à Eschdorf
  • Le Dimanche entre l’Ascension et la Pentecôte - Kermesse à Tadler
  • Pentecôte :
    • Kermesse à Kaundorf
    • Fête de Saint Willibrord à Tadler
  • Lundi de Pentecôte : Fête de Saint Pirmin à Kaundorf

Juin:

  • Début juin : Fête du Sacré-Cœur à Boulaide
  • 2ème Dimanche après la Pentecôte – Fête Notre Dieu –
    • Procession avec le Saint Sacrement à Heiderscheid
    • Procession avec le Saint Sacrement à Boulaide
  • Dimanche de la Sainte Trinité :
    • Kermesse à Bockholz
    • Kermesse à Surré

Juillet:

  • 1er Dimanche après le 29 juin : Messe à la chapelle de Fatima à Harlange
  • Début juillet : Procession de Saint Donat à Heiderscheid
  • 2ème Samedi de juillet : Pèlerinage à Saint Hubert – Surré
  • 2ème Dimanche de juillet :
    • Fête de Saint Celsus au Heiderscheidergrund
    • Wisefest des « Guiden a Scouten St Pirmin vum Séi »
    • Procession de Saint Donat à Mecher ou Bavigne
  • 3ème Dimanche de juillet : Fête Ste Madeleine au Pirmin.

Août:

  • 1er Dimanche d’août (Saint Pierre aux Liens) - Kermesse à Heiderscheid
  • 15 août (Assomption) :
    • « Krautwëschdag » à Nocher
    • Messe à Bavigne sur la colline de Harlange
    • Procession avec le Saint Sacrement à Tadler
    • Procession aux flambeaux à Esch-sur-Sûre
  • Dimanche après le 15 août (Saint Roch) :
    • Kermesse à Insenborn
    • Fête de Saint Roch à Surré
  • Dimanche après le 20 août : Kermesse à Bavigne
  • Dernier Dimanche d’août (Saint Hélène) - Kermesse à Eschdorf

Septembre:

  • 1er Dimanche de septembre : Kermesse à Liefrange
  • Dimanche après le 8 septembre (Naissance de Marie) - Kermesse à Esch-sur-Sûre
  • 2ème Dimanche de septembre :
    • Kermesse à Goesdorf
    • Kermesse à Nothum
  • Mi-septembre – Procession à Baschleiden
  • 3ème Dimanche de septembre : Kermesse à Mecher
  • Dernier Dimanche de septembre : Kermesse au Heiderscheidergrund

Octobre:

  • Début de la Semaine de prières de la communauté paroissiale
  • 1er Dimanche d’octobre :
    • Kermesse à Harlange
    • Kermesse à Merscheid
  • 2ème Dimanche d’octobre : Kermesse à Büderscheid
  • Dimanche autour du 21 octobre : Kermesse à Kaundorf

Novembre:

  • 1 et 2 novembre (Toussaint et le Jour des Morts) - Voir programme des messes dans le bulletin paroissial
  • 1er Dimanche de novembre : Petite Kermesse à Kaundorf

Décembre:

  • 1er Dimanche de décembre – La Sainte Barbe:
    • Fête de la Sainte Barbe à Heiderscheid
    • Fête de la Sainte Barbe à Boulaide
  • 24 décembre (Fête du Réveillon de Noël) - Voir programme des messes dans le bulletin paroissial